MAKALE ve HABERLER

Mutfağımızın lezzet taneleri

Mutfağımızın lezzet taneleri

Yaşamakta olduğumuz bu muhteşem coğrafyada, kurumeyve ve kuruyemişin ayrı bir yeri vardır. Özellikle Osmanlı mutfağında, birçok tarifte sıkça karşımıza çıkar.


Her bir kuruyemişin, kurumeyvenin kendine has bir hikayesi ve sağlığımıza birbiri ile yarışır faydaları var. Yazılı çok sayıda kaynakta ve internette bu sağlık faydalarını ve tüketim önerilerini bulmak mümkün. Hatta kurumeyve ve kuruyemişin özellikle çocukların büyüme aşamasındaki beslenmesinde ne kadar önemli yer tuttuğu artık herkes tarafından biliniyor.

Kurumeyve ve kuruyemiş her coğrafyada farklı farklı çeşitlerle yer alsa da, genelde toplum için keyif veren eşlikçi olarak, ikramlık özelliğini her daim koruyor. Kurumeyve ve kuruyemişin evlerde veya iş yerlerinde ikramlık olarak kullanılması, sağlıklı beslenme için çantalardaki yerini almış olması yanında pastanelerde kullanımı çok yaygındır. Tuzlu-tatlı kuru pastalardan yaş pastalara, tatlılardan dondurmalara kadar neredeyse tüm pastane rafında kendilerine yer bulabilirler.

Bunlarla birlikte endüstriyel üretimde de toz halinden yaprak haline, kırık halinden bütününe şeklinde her boyutu kendisine yer bulmaktadır. Kraker, meyveli yoğurt, kek, granola gibi çok sayıda üründe kurumeyve ve kuruyemişe rastlamaktayız.

İçerdiği vitamin ve mineraller sayesinde tam bir sağlık deposu olan kurumeyve ve kuruyemiş üretiminde geleneksel gıda kullanım süresi uzatma yöntemlerinden olan kurutma ve pişirme yani kavurma, ayrıca tuzlama işlemleri uygulanmakta olduğundan, saklama koşulları da uygunsa uzun süre tazeliğini ve sağlıklı olma özelliğini korumaktadır.

Bizlerin yaşamakta olduğu bu muhteşem coğrafyada ise, kurumeyve ve kuruyemişin ayrı bir yeri vardır. Osmanlı mutfağında domatesin kırmızı halinin kullanılmaması, dolayısıyla salça kullanımının hiç olmaması, ayrıca yeşil biber ve patatesin bilinmemesi yemeklerde lezzet ve çeşni yaratmak amaçlı taze ve kurumeyve kullanımını sağlamıştır. Şimdi düşününce meyveli et yemeği fikri bir çok insanın hoşuna gitmese de, unutmayalım ki kuru erik, kuru üzüm, kuru kayısı kullanılarak yapılan o dönem yemekleri padişahlara sunuluyordu.

Kurumeyve ve kuruyemiş özellikle mutfağımızda tatlılarda, kompostolarda kullanılırken, yalancı dolmalarda, iç pilavlarda vazgeçilmezdir.

Çiğ olarak tüketilen kuruyemişlerin daha sağlıklı olduğu üzerine vurgu yapılırken, kavurma işlemi uygulanmayan bu ürünlerin çok daha hızlı bozulacağı gerçeği atlanmamalıdır. Bu sebeple kuruyemiş ve kurumeyveleri alırken ve saklarken nelere dikkat etmeliyiz başlığı önem taşıyor. Aksi takdirde bayat bir kuruyemiş sadece yağ dengesi kaybolduğundan acı bir tada sahip olmakla kalmaz, bozuk ürün zehirlenmelere de yol açabilir.

Kuruyemiş ve kurumeyvenin tazeliğini tadına bakarak çözebilirsiniz ya da ambalajlı ürünlerde üretim ve tüketim tarihlerini kontrol edebilirsiniz. Ürünlerin hava ile temas etmemesi önemli bir başlık, çünkü hava bozulmayı hızlandırır. Paketleme şekli bu noktada devreye giriyor, bazı ürünlerin vakumlu yani tamamen havası alınmış şekilde paketlendiğine rastlıyoruz. Bu durum ürünün kullanım süresini uzatır. Ürünün satışa sunulduğu alan da, üretim ve paketleme alanı ve şekli kadar önemlidir. Eğer siz çuvallar içerisinde dükkan önünde, kaldırımda açık şekilde satılan kuruyemiş ya da kurumeyveleri tüketmeyi tercih ediyorsanız, bu durum çok üzücü. Nem dengesi kontrol edilmediğinden çuvalın derinliklerinde başlayan küf oluşumu ile tüm çuval direkt imha edilmesi gereken ürüne dönüşür. Çevre etkenler kaynaklı toz, çöp, böcek vs bulaşması ile ürün kalitesini iyice kaybedecektir. Direkt güneş ve hava teması ile artık faydası olsun diye aldığınız ürün, size ciddi zarar verebilecek potansiyele sahip hale gelir. Fiyatı çok düşük olan kuruyemişin eski bir ürün olacağını, sıcak olan her kuruyemişin taze olmayacağını aklınızda bulundurun. Güvenilir, etiketli, kapalı ürün tercih etmelisiniz.

Ürünü aldıktan sonra, orijinal paketini açtıktan sonra da tek kullanımlık kilitli plastik ambalaj veya cam kaplarda; ayrıca ısı, ışık ve nem almayan dolaplarda saklamanız en doğru seçenek olacaktır.
 

Tarih :16.12.2022

Etiketler:
kuruyemiş kurumeyve kuru meyve nereden alırım paket kuruyemiş toptancı toptan kuruyemiş toptan kurumeyve kuruyemiş çeşitleri